Z Moskvy so 7. miestom

UCI 2.2    Five Rings of Moscow, 5. – 9.5.2013, etapové preteky

Fotografia: Roman Broniš (vľavo) a Matej Jurčo (vpravo) po pretekoch Mayor Cup.

4. etapa

MOSKVA. Okruh okolo centra Moskvy po 6-prúdovej ceste vyvrcholil opäť hromadným dojazdom. Tentokrát ho však nevyhral Ukrajinec ani Rus, ale Španiel Sobrino Martinez (SP Tableware). Zo Slovákov finišoval najlepšie Maroš Kováč na 15. mieste, ktorý tak udržal 7. miesto v celkovom hodnotení.

Prestížne vyvrcholenie etapových pretekov v deň ruského sviatku sa však vyvíjalo omnoho lepšie:

Matej Jurčo: V závere sa išlo samovoľne veľmi rýchlo 50 až 60 km/h. Po dlhom čase som prišiel na posledný kilometer vo veľmi dobrej forme a na dobrej pozícii. Vtom Ukrajinec predo mnou hodil vlnu až tak, že som musel zaflekovať na dvestovke. Škoda, lebo práve víťazovi som bol dovtedy v háku.

Buďme radi, že všetci prišli do cieľa zdraví. Cekové hodnotenie vyhral domáci Rus Razumov (Itera Katusha). Z našich najlepšie skončil Kováč na 7. mieste, ďalej Jurčo (21.), Mahďar (26.), Tybor (54.), Broniš (83.) a Gavenda (86.). V etapách dokázali zájsť do desiateho miesta Kováč (6.) a Gavenda (8.). Zo súťaže tímov si Dukla Trenčín Trek odniesla spomedzi 24 tímov 5. miesto.

3. etapa

MOSKVA. Krylatský okruh. 163 km. Zhruba 4000 metrov prevýšenia. To dnes opäť čakalo na cyklistov na východnom cyklistickom bojisku. Zo všetkými súpermi si poradil Rus Klimov (Rusvelo). O tom, že našim vyhovuje v Rusku ťažší terén presvedčil Maroš Kováč, keď takmer zopakoval svoje bývalé umiestnenie skončil na 6. mieste, keď mu boj o prvenstvo v 6-člennej skupine prekazila len strata troch sekúnd.

Do cieľa prichádzali pretekári v značných rozostupoch a v malých skupinkách. Na 19. mieste prišiel Jurčo (+3:20) a ešte s väčšou stratou na 26. mieste Mahďar (+8:31). Ďalší Slováci prišli do cieľa s viac ako 12 minútami.

Matej Jurčo: Hneď po štarte ušiel v štvorke Mahďar, no po 3 okruhoch sa to nakoplo a zostali sme len tridsiati. Tých vpredu sme hneď došli. Potom sa tempo spomalilo... a začalo sa nastupovať. Jeden z prvých ušiel Kováč, pol kola išiel sám, potom ho došli dvaja, v ďalšom okruhu dvaja a ešte dvaja. Takto siedmi došli aj do cieľa. Na Maroša si dali v závere pozor, lebo skúšal nastupovať. My sme to nejako dojazdili, no tie stojky išli aj tak poriadne do nôh.

Dnešná etapa zrejme rozhodla o celkovom poradí. Na 7. mieste figuruje vďaka dnešnému výkonu Kováč, na 21. Jurčo a na 26. Mahďar. Medzi tímami je Dukla piata.

2. etapa

MOSKVA. Pre cyklistov už známa, 166 km trať na Lužnikách nepriniesla pre Slovensko popredné umiestnenie. Napriek sľubnému 10-člennému úniku spolu s Jurčom, došlo nakoniec opäť k hromadnému dojazdu. A práve v tých sa chlapci z Dukly nedokážu stále presadiť. Špurt vyhral Rus Pokidov (Itera Katusha) Najlepšie zo Slovákov skončil Patrik Tybor na 69. mieste.

Matej Jurčo: Dnešný desaťčlenný únik mal veľmi dobré zloženie: 2 x Kolls, 2 x Kaťuša, 2 x Rusvelo, Ukrajinec, ISD, Nemec a ja. Dlho sme mali len minútu, išli po nás všetci, čo vpredu nemali zastúpenie. Potom raz spomalili, tak sme mali 2:50. Potom nás však začali pomaličky sťahovať. Čudoval som sa tomu, lebo sme dobre spolupracovali až na nejakých dvoch troch jazdcov. Došli nás 30 km do cieľa, potom to išlo už len do špurtu. Ja som už navládal a škoda, že ani nikto z nás už potom nebol vpredu. Chýba nám špurtér. Zatiaľ nič moc nejazdíme, no Rusi vedia byť doma veľmi dobrí.

1. etapa

MOSKVA. Dnešná etapa kopírovala trať pretekov Mayor Cup spred niekoľkých dní. Najrýchlejšie ju zvládol s veľkým prekvapením opäť ten istý pretekár – Vitaliy Buts (Kolss Cycling Team). Z našich v hromadnom dojazde došpurtoval najlepšie Róbert Gavenda na 8. mieste. Ostatní Slováci prišli v pelotóne na vyšších priečkach.

Fotografia hore: Roman Broniš (vľavo) a Matej Jurčo (vpravo) po pretekoch Mayor Cup.

Prológ

MOSKVA. 7 km prológ po Červenom námestí zvádol najrýchlejšie Ukrajinec Vasylyuk (Kolss Cycling Team) za 8:49 min. Slováci ostali hlboko v štartovom poli – najlepší Kováč obsadil 57. miesto (+53 s), Jurčo 60. miesto (+ 56 s).

Dukla ako jedna z mála tímov nepoužila časovkárske špeciály, čo sa prejavilo aj vo výsledkoch.

Fotografia: Matej Jurčo počas prológu na Červenom námestí.

UCI 1.2.    Grand Prix of Moscow, 4.5.2013, jednodňové preteky

MOSKVA. V tretích pretekoch v metropole Ruska s dĺžkou 173 km došlo k hromadnému špurtu 70-členného pelotónu, ktorý vyhral Rus Kovalev (Rusvelo). Zo Slovákov sa najepšie darilo Romanovi Bronišovi na 18. mieste.

V pelotóne došpurtovali ďalší v poradí Jurčo (38.), Gavenda (39.) a Tybor (63.). Ostatní Kováč a Mahďar dnes nedokončili. Na rozdiel od predchádzajúcih pretekov boli tie dnešné očividne najľahšie, keď ich dokončilo vyše 100 zo 140 pretekárov. Na trati však bolo napriek tomu rušno:

Matej Jurčo: Ušli sme spolu s Romanom Bronišom na 40 km v 15-člennej skupine. Nepodarilo sa to dotiahnuť až do konca – 6 km pred cieľom nás prevalcoval pelotón. Nepreteká sa tu však príliš dobre – všetci stále nastupujú, no nechcú striedať, keď sa únik vydarí.

Ktovie, ako by sa v dnešnom špurte na východe Európy dokázal presadiť Michael Kolář, ktorý práve dnes vyhral etapu na Pretekoch karpatských kuriérov?

UCI 1.2.    Memorial of Oleg Dyachenko, 3.5.2013, jednodňové preteky

MOSKVA. V poradí druhé 163 km preteky napodobnili výsledkami tie včerajšie. Rozostupy však boli tentokrát minútové. Včerajšie Jurčove 5. miesto dnes ešte o jednu priečku vylepšil Maroš Kováč, keď prišiel do cieľa sám s vyše 2 minútami na víťazného Rusa Rybakova (Rusvelo).

Dnešné náročné preteky na legendárnom Krylatskom okruhu dokončilo len 46 pretekárov. Broniš na deviatom mieste obsadil prvú nebodovanú priečku, Tybor (26.) a Jurčo (40.).

Matej Jurčo: Pretekalo sa hneď od prvého okruhu, keď to únikom nakopla 6-členná skupina. Za nimi sa vydala ďalšia aj s Marošom Kováčom a Patrikom Tyborom. Patrik mal však smolu v podobe defektu. Ja som zostal v pelotóne aj s Romanom Bronišom, ktorý sa napriek tomu dokázal ešte posunúť do prvej desiatky.

Posledné vystúpenie Slovákov na Krylatskom okruhu sa odohralo v roku 2009, kedy na rovnakej trati obsadil Johann Schwabik 37. a Milan Jurčo 71. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov v cestnej cyklistike.

UCI 1.2    Mayor Cup, 2.5.2013, jednodňové preteky

MOSKVA. Úvodná 173 km jednodňovka ruských cyklistických sviatkov – UCI 1.2 Mayor Cup bola pre Slovákov pomerne úspešná. Na atraktívnej trati v treťom najdrahšom meste na svete vybojoval Matej Jurčo v špurte 11-člennej skupiny 5. miesto. Víťazom sa stal Ukrajinec Buts (Kolss Cycling Team).

Z vyše 140 pretekárov dnešné preteky dokončilo len 51 z nich. Zo 6-členného slovenského družstva boli medzi nimi ešte Mahďar (21.) a Broniš (41.). V priebehu etapy sa do úniku 8 cyklistov dostal Kováč, ktorý to dokonca skúšal aj individuálne. Nakoniec však preteky kvôli nevydarenému úniku vzdal.

Fotografia dole: Cieľ etapy, v pozadí Jurčo.

Zdroj: Ruský zväz cyklistiky, Pro Cycling Stats, Tatranské orly