27.04.2013 12:00

Doping Pavla Polievku

BRATISLAVA. Slovenskou cyklistikou od tohtotýždňového zasadnutia komisie Slovenského cyklistického zväzu rezonuje správa o dopingovom náleze Pavla Polievku. 44-ročnému pretekárovi cyklistického klubu Trek KCK Oslany bol nájdený pozitívny nález na minuloročných pretekoch kategórie UCI 2.2 v Kamerune, kde vyhral poslednú etapu. Na týchto pretekoch štartoval spolu
s klubom CK Banská Bystrica pod hlavičkou slovenskej reprezentácie.

Polievka nazbieral napriek svojmu neskorému začiatku s cyklistikou pomerne významné
úspechy — v roku 2011 sa stal majstrom Slovenska v cestnej cyklistike v časovke jednotlivcov
a štartoval aj na Majstrovstvách sveta. V tom istom roku spolu s Matejom Jurčom obsadili 6. miesto na exbičnej časovke dvojíc Duo Normand vo Francúzsku.

Jeho prvé súťažné kilometre v cestnej cyklistike sa viažu s účasťou a neskôr aj s víťazstvami
na cyklomaratónoch. Udelený zákaz činnosti pre Polievku ani povinnosť organizátorov vykonávať dopingové kontroly sa na tieto preteky nevzťahujú, preto je pravdepodobné, že Polievku uvidíme na súťažiach tohto typu opäť.

Do budúcnosti slovenskej cyklistiky vyvstáva niekoľko otázok:
Je možné súťažiť a zbierať úspechy na vyššej úrovni ako Polievka bez podporných látok? O ktorom ďalšom slovenskom cyklistovi sa v najbližších rokoch dočítame v rovnakej súvislosti? Budú rešpektovať organizátori cyklomaratónov trest udelený Slovenským zväzom cyklistiky? Na akej úrovni je užívanie podporných prostriedkov na slovenských cyklomaratónoch?

Zdroj: Slovenský zväz cyklistiky, matejjurco.wbl.sk, CQ Ranking