08.04.2013 07:15

Okolo Maroka 2013: Celkove 2. Kováč, 5. Jurčo

 

Posledná, 10. etapa

CASABLANCA. V poslednej etape sa nádeje sústredili na šprintéra Michaela Kolářa. Ten nesklamal a pridal neuveriteľné ôsme pódiové umiestnenie Slovákov, v podobe 3. miesta. Hneď po ňom preťal pásku líder tímu Dukly Maroš Kováč. Obaja nestačili v rýchlom hromadnom dojazde len na víťazneho Maročana Haddiho a Nemca Botheho.* Kováč tak udržal skvelé 2. miesto v celkovom hodnotení. Zvíťazil suverénny Francúz Mathieu Perget (CMI – Greenover).

   Po takmer 1600 km okruhu po Maroku si slovenskí cyklisti pripísali na konto historických 8 pódiových umiestnení (6x druhé, 2x tretie). Tieto výsledky zároveň pretavili do troch umiestnení v prvej desiatke v celkovom hodnotení: Kováč 2. miesto (+6:49), Jurčo 5. miesto (+12:15) a Mahďar 8. miesto (+14:44). Zlomový moment v priebehu nastal už v druhej etape, keď Francúz Perget (CMI – Greenover) predviedol sólovú jazdu s náskokom niekoľkých minút. Ten vedenie nakoniec udržal až do konca.

   Nepamätáme si, kedy naposledy súťaž družstiev na etapových pretekoch vyhral slovenský tím. Tím Dukly Trenčín Trek pod hlavičkou Výberu Slovenska zvíťazil v tejto súťaži pred Poliakmi z BDC – Marcpol Team o vyše 15 minút. V súťaži vrchárov (víťaz Perget) udržal svoje tretie miesto Kováč, piaty skončil Jurčo. V bodovacej súťaži (víťaz Abelouache) skončil najvyššie opäť Kováč (6.), hneď za ním Kolář (7.) a Jurčo (8.). Slovenskí cyklisti sa tak dokopy postavili 11x na pódium.

   Vďaka kvalitným výsledkov si Slovensko odnáša z Maroka 74 UCI bodov (z toho 35 b. Kováč, 20 b. Jurčo). Body sa zohľadňujú pri kvalifikácii krajín na Majstrovstvá sveta.

 Za vzrušujúci priebeh pretekov chlapcom ďakujeme.

* Výsledky UCI

 

 

9. etapa

EL JADIDA. V predposlednej etape zvíťazil v hromadnom špurte pelotónu Španiel Cantero Gomez (Andalucia). Nášmu Kolářovi ušlo pódiové umiestnenie o chlp, keď skončil piaty. Na peknej 9. priečke došpurtoval Maroš Kováč.

   Po predposlednej etape zostalo celkové hodnotenie nezmenené. Snahou Slovákov z Dukly Trenčín Trek bude v poslednej etape do hlavného mesta – Casablanca – doviezť Kováča do cieľa na celkovej druhej pozícii. Ten si bude musieť dávať pozor na tretieho Kazachstanca Mizurova (Konya Torku Seker Sport), ktorý s ním v hodnotení zdieľa rovnaký čas. Výsledkami skvelé preteky by ozdobili Jurčo s Mahďarom svojím celkovým piatym resp. ôsmym miestom. Takmer isté je aj víťazstvo Dukly v súťaži družstiev. 

   Slovákom stále chýba etapový vavrín, ktorý bol už sedemkrát tak blízko. Dočkáme sa ho v poslednej etape?

 

8. etapa

MARRAKECH. Zvykli sme si na pódiové umiestnenia, no v dnešnej etape potešilo aj 5. miesto Romana Broniša. 

   Najdlhšia etapa 26. ročníka Okolo Maroka – 184 km rovinatá trať nepriniesla veľké prekvapenia. Víťazný Maročan Bdadou (INAC) prišiel do cieľa s 13 s náskokom pred 6-člennou skupinou s Bronišom. Po vyše 50 s nasledoval pelotón s našimi želiezkami v celkovom hodnotení.

   Na štart dnešnej etapy sa už nepostavil Marek Čanecký, ktorý tak zostúpil zo svojej 14. priečky v celkovom hodnotení. V bodovacej súťaži klesol Jurčo na 4. pozíciu.

 

 

7. etapa

BÉNI MELLAL. Na marocké mesto Béni Mellal bude Róbert Gavenda ešte dlho spomínať. Dnes tu pridal 7. pódiové umiestnenie pre Slovákov.

   V dnešnej 122 km etape prišli do cieľa s pol minútovým náskokom víťaz Poliak Komar (BDC – Marcpol Team) a Gavenda (Dukla). Za nimi nasledovalo niekoľko menších skupiniek. Hlavný pelotón, v ktorom boli všetci ostatní Slováci, prišiel do cieľa s viac ako 13 minútami. V celkovom hodnotení napriek tomu nedošlo prakticky k žiadnym zmenám.

 

6. etapa

KHENIFRA. Bláznivých šesť pódiových umiestnení. To je etapová bilancia Slovákov po dnešnej, 6. etape. Dnes sa o to svojím 2. miestom pričinil Roman Broniš (Dukla), keď došpurtoval na čele štvorčlennej skupiny so stratou takmer 2 minút na víťazného Turka Orkena (Konya Torku Seker Sport).

   Tesne za Bronišovou skupinou prišiel do cieľa aj hlavný pelotón na čele s Kolářom. Zároveň v ňom nechýbali Kováč, Jurčo a Mahďar. V celkovom hodnotení si prilepšil Mahďar, ktorý sa posunul o jedno miesto, a to na 8. pozíciu. Výrazné zmeny sa však v celkovom hodnotení ani v súťažiach po dnešnej etape nediali. 

 

5. etapa

MEKNÈS. Slováci z Dukly Trenčin Trek pozbierali na pretekoch okolo Maroka už tri pódiové umiestnenia, no dnes svojich fanúšikov opäť prekvapili. Síce stále nevyhrali žiadnu etapu, no 2. miesto Jurča (Dukla) a 3. miesto Čaneckého (CK Banská Bystrica) v dnešnej piatej etape sa snáď aj tomu vyrovná.

   Do cieľa prišla pätica v poradí Abelouache (Maroko, víťaz 1. etapy), Jurčo, Čanecký, Jelloul (Maroko), Baz (Alžírsko) s vyše 2 minútovým náskokom pred skupinou s Kováčom. V celkovom poradí poskočil Jurčo na 5., naopak Mahďar klesol na 9. miesto. Najvýraznejšie sa však posunul Čanecký z 20. na 14. miesto. Vedúcim jazdcom je naďalej Francúz Perget (Greenover), druhý je Kováč (Dukla) so stratou 7 minút. Na fotografii tréner Ján Valach a pretekári pred štartom piatej etapy.

Posledné 3 km dnešnej etapy

Matej Jurčo: Na 3 km do cieľa sme odskočili spolu s Maročanom. Nechával som si ho na 30 metrov akože ho nemôžem zíjsť, ostatní chytili 150 metrov, no Marek Čanecký išiel celý čas po mne nadoraz. Tak ma nakoniec ošpurtoval ten druhý Maročan, ktorého si Čanecký viezol v háku. Ten, čo šiel dovtedy prvý vtedy vypustil. Tomu spôsobu pretekania na záver som vôbec nerozumel, lebo počas etapy sme si inak pomáhali. V stúpaní 10 km pred cieľom sa mu údajne ešte išlo zle. Je to škoda…

A čo súťaže?

   V súťaži tímov sa Výber Slovenska posunul na krásne 1. miesto. V bodovacej súťaži je Jurčo druhý, Kováč tretí. V súťaži vrchárov Kováč tretí, Jurčo piaty.

 

   Dnešná 5. etapa štartovala zo starobylého mesta Fès. V roku 2011 tu Jurčo na rovnakej trati obsadil rovnako 2. miesto.

 

4. etapa

 

FÈS. V poradí štvrtá etapa bola organizátormi zrušená kvôli silnému vetru.

Matej Jurčo: „Dnes nám etapu zrušili kvôli silnému protivetru. V ten deň sme síce vyštratovali, no na najľahších prevodoch po rovine — za 2hodiny – sme prešli 40 km. Preto začali niektorí pretekári protestovať. Mne to bolo jedno. Potom organizátori vymysleli, že pôjdeme pomedzi autá a môžeme sa ich aj držať. Potom však začalo aj pršať, tak sa zastavilo a poschovávali sme sa do autobusov. Mali nás preniesť 60 km pred cieľ, že odtiaľ sa bude štartovať znovu. Tak sme sa tam opäť obliekali, ale vtom sa to celé zrušilo, lebo vietor vyvrátil kamión aj s bicyklami. Tak mechanik p. Ďurech do noci centroval kolesá. Niektorí mali aj prasknuté rámy.”

 

 

3. etapa

 

OUJDA. V tretej etape sa podarilo Slovákom z Dukly už tretie pódiové umiestnenie. Svojím tretím miestom sa o to postaral Martin Mahďar. Do cieľa prišiel v 8-člennej skupine jeden a pol minúty pred pelotónom, kde už figurovali naši ďalší pretekári. V celkovom hodnotení sa posunul na ôsmu priečku. V top desať v celkovom hodnotení tak máme už troch pretekárov – Kováč (2.), Jurčo (7.) a Mahďar (8.).

 

2. etapa


AL HOCEIMA. V druhej 180 km etape sa podarilo Slovákom zopakovať včerajšie umiestnenie Mateja Jurča. Tentokrát prišiel na druhej pozícii do cieľa jeho tímový kolega Maroš Kováč. Preteky sa však priebehom na tie včerajšie vôbec nepodobali a pripomínali skôr orientačný beh.   

    2. etapa vedúca z Oued Laou do Al Hoceima v pohorí Er-Rif popri Stredozemnom mori bola v znamení Francúza Pergeta (Greenover), ktorý prišiel do cieľa s neuveriteľným 7 minútovým náskokom pred dvojicou Kováč a Mizurov (Torku Sekespor). Štvrtý pretekár v poradí prišiel so stratou takmer 11 minút, ďalší Slovák Mahďar so stratou takmer 16 minút na 8. priečke. Dvadsiaty prvý pretekár mal manko takmer 35 minút.

    Celkové hodnotenie sa tak výrazne zmenilo len relatívne, keďže si zachovávame 2. miesto, keď Jurča vystriedal na tomto mieste Kováč. Etapy s nepredvídaným priebehom však zrejme prídu opäť.

Na fotografii ide prvý Mahďar, druhý Jurčo.

V nedeľu je na programe 3. etapa s dĺžkou 180 km, ktorá povedie opäť cez kopce Atlasu. Nastanú v nej znovu rapídne zmeny?

 

1. etapa

Pódium po prvej etapeLARACHE. V prvej 180 km etape sa podaril Slovákom skvelý  ťah.
2. miesto Mateja Jurča v šprinte trojice s náskokom takmer 2 minút im zabezpečilo výhodnú pozíciu do ďalších etáp.


   1. etapa vedúca z Rabatu do Larache sa niesla v znamení úniku trojice Jurčo, Abelouache (Maroko) a Nabil Baz (Alžírsko). Táto trojica vydržala až do konca s bezpečným náskokom takmer 2 minút. Záverečný špurt o prvenstvo vyhral Maročan Abelouache pred Jurčom, tretí skončil Alžírčan Nabi Baz. O 6. miesto v etape sa v hromadnom dojazde pelotónu postaral Michael Kolář.

    Výsledky piatkovej etapy budú udávať rytmus dnešnej aj ďalším etapám, v najlepšom prípade aj celým pretekom. 2. miesto Jurča je hneď na úvod rozumný ťah. V snahe udržať celkové poradie budú musieť vynaložiť spomedzi všetkých tímov najviac úsilia práve Maročania, keďže obliekajú žltý dres.

 


 

O pretekoch

    Od 29. marca do 7. apríla čaká na cyklistov Dukly Trenčín Trek pod hlavičkou Výberu Slovenska na UCI 2.2 etapových pretekoch v severoafrickom Maroku 10 etáp počas ktorých prejdú vyše 1600 kilometrov v rovinatom, ale aj kopcovitom teréne. Okrem pretekárov Dukly sa zúčastňuje ďalších 13 tímov z celého sveta vrátane ďalšieho slovenského tímu.

 

Maroko 2011

Predchádzajúce ročníky

  • 2012

    Minulý rok dosiahol najvyššie celkové hodnotenie Patrik Tybor so svojím 11. miestom.

  • 2011

    Matej Jurčo sa na týchto pretekoch zúčastnil s Duklou v roku 2011, kedy obsadil celkové 8. miesto. Našim cyklistom sa vtedy darilo aj v etapách, keď zaznamenali aj dve druhé miesta v etapách (Mahďar a Jurčo) a jedno tretie miesto (Kováč).

Zdroj: Marocaine Cyclisme, UCI, CQ Ranking, Dukla Trenčín Trek Facebook, ProCyclingStats, Cycling-Info

—————

Späť


Infoservis

09.08.2018 12:00

Okolo Poľska s etapou v Poprade

Niekoľko týždňov pred najväčšími slovenskými etapovými cyklistickými pretekmi Okolo Slovenska zavíta do podtatranského regiónu celá plejáda profesionálnych jazdcov. 9. augusta je totiž...

Celý článok

—————

04.06.2018 12:00

Okolo Slovenska 2018

Posun termínu z júna na 12. – 16. september 2018, aj účasť World tímov. To sú dve významné charakteristiky, ktorými sa do histórie zapíše 62. ročník našich najvýznamnejších cyklistických pretekov...

Celý článok

—————

04.06.2018 12:00

Návštevníci Liptovského Hrádku si budú môcť bezplatne požičať bicykle

Liptovský Hrádok 3. júna (TASR) – Spojenie športovej aktivity so spoznávaním okolia Liptovského Hrádku by od leta mala zabezpečiť bezplatná požičovňa bicyklov. Miestni mestskí policajti prišli...

Celý článok

—————


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755


Anketa

Vyhrajú Slováci v Maroku poslednú etapu?

Áno (10)
50%

Nie, ale budú na pódiu (7)
35%

Nie (3)
15%

Celkový počet hlasov: 20


Komentovať

Zvoľte súbor