08.06.2013 11:10

Okolo Slovenska 2013

    57. ročník pretekov Okolo Slovenska prebiehal v termíne 4. – 8. júna 2013. Etapové preteky zaradené do kategórie UCI Europe Tour 2.2 viedli aj tento rok príznačnou trasou. Víťazom sa stal len 21-ročný Čech Petr Vakoč (Etixx – iHned). Najlepším Slovákom sa stal Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek) na 3. mieste.

Cieľ
Je to v suchu: Nositeľ žltého trička Petr Vakoč udržal vedenie v celkovom poradí aj v poslednej, skrátenej etape do Hlohovca. Zdroj: okoloslovenska.com

O víťazovi sa rozhodlo už v daždivej, prvej etape, kedy pelotón podcenil únik mladej slovinsko-českej dvojice. Výrazne nedokázala zamiešať výsledky dokonca ani veľmi náročná trať 3. etapy z Liptova cez Donovaly, Fačkov či Homôlku do Trenčína. Kompletné výsledky

Naj slovenské výsledky:

Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek): 3. miesto v celkovom hodnotení, niekoľko pódiových umiestnení

Patrik Tybor (Dukla Trenčín Trek): obliekal dres pre najlepšieho vrchára v 3. etape

Do prvej dvadsiatky sa v celkovom poradí zmestili ešte smoliar Jurčo (14.) a Broniš (20.).

 

Tohtoročné podujatie teda neprinieslo pre usporiadateľskú krajinu žiadny etapový vavrín. Kým v iných krajinách je táto záležitosť priam nepísanou podmienkou, u nás je  zvykom v slovenských mestách nevyhrávať. Rovnako sa nepresadila ani mladá generácia. Dúfajme, že aspoň nadchádzajúce Majstrovstvá Slovenska (20. – 23. júna) v Novej Dubnici budú mať slovenského víťaza.

 

4. etapa: skrátená a posledná

HLOHOVEC. Pôvodne predposledná etapa z Trenčína do Bratislavy bola skrátená kvôli pretrvávajúcim záplavám v okolí Bratislavy. Zároveň bola z rovnakej príčiny aj poslednou. Vďaka krátkej, 60 km trati sa svižne pretekalo (rýchlostný priemer 46 km/h), no mladého Čecha Vakoča (Etixx – iHned) zo žltého trička už nikto, podľa očakávania, nevyzliekol. Ten tak po 10 rokoch napodobnil svojho krajana Sosenku.

V záverečných stovkách metrov etapy sa dokázal odpútať od zvyšku 50-členného poľa Dán Mortensen (Concordia Forsdkring-Riwal). Favoriti v celkovom poradí, ako aj ostatní Slováci prišli v bezpečnej vzdialenosti od víťaza v hlavnom pelotóne. Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek) tak udržal 3. miesto v celkovom hodnotení.

Výsledky 4. etapy

 

3. etapa: kráľovská

TRENČÍN. Dnes o 12:00 odštartoval medzinárodný pelotón z Liptovského Hrádku na 220 km dlhú trať do Trenčína. A vôbec nie po rovnej diaľnici, ale cez Donovaly, Šturec či Fačkovské sedlo. Nekompromisný terén sľuboval výrazné zmeny v celkovom poradí…no na veľké prekvapenie k nim pravdepodobne vôbec nedošlo. Po sólovom, 130 km úniku Sinkewitza* (Meridiana Kamen Team), ktorý pozbieral pravdepodobne všetky vrchárske prémie nakoniec prišla do cieľa 50-členná skupina pohromade. Napriek tomu slovenských fanúšikov potešil svojím 3. miestom aspoň Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek). Nepríjemnou udalosťou v záverečných kilometroch bol pád jeho tímového kolegu Mateja Jurča.

Program ďalších dní je upravený kvôli pretrvávajúcim záplavám v okolí Bratislavy. Posledná, bratislavská etapa je zrušená. O víťazovi sa tak rozhodne už zajtra v skrátenej etape z Trenčína do Hlohovca. V tej už pravdepodobne nikto nevyzlečie mladého Čecha Vakoča (Etixx – iHned) zo žltého trička. Ten by tak po 10 rokoch napodobnil svojho krajana Sosenku.

Výsledky 3. etapy    Foto Dolný Harmanec (MB Photo)

* Patrik Sinkewitz bol vo februári 2014 odsúdený za opätovné užívanie dopingu vo februári 2011 na 8-ročný dištanc.

 

2. etapa: tatranská

Liptovský HrádokLIPTOVSKÝ HRÁDOK. Námestie plné fanúšikov bolo v dnešný podvečer svedkom klasického cyklistického dojazdu. Napriek úniku 7-člennej skupiny s vlaňajším víťazom Rossim (Meridiana Kamen Team) a jediným Slovákom Patrikom Tyborom (Dukla Trenčín Trek), ktorá mala ešte v Spišskej Belej (60 km do cieľa) náskok 4 minúty, došlo k hromadnému dojazdu, ktorý vyhral Rus Nikolaev (Itera Katusha). Zo Slovákov sa do prvej desiatky dostal jedine deviaty Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek). Tybor však vďaka dnešnému výkonu oblečie dres pre najlepšieho vrchára. Do žltého trička sa oblečie Čech Vakoč (Etixx – iHned). V celkovom poradí stojí po dnešnom výkone najvyššie Kováč na 4. mieste.

Priebeh etapy:

Tatranská, 210 km dlhá etapa zo Stropkova do Liptovského Hrádku bola poznačená častými prehánkami, čo sa prejavilo okrem mnohých defektov aj na veľkom počte pádov. Až do záverečných kilometrov bol centrom záujmu 7-členný únik, ktorý sa podarilo pelotónu zlikvidovať zhruba 20 km pred cieľom v rýchlom zjazde z Podbanského.

Rozhodujúci moment nastal pri prechádzaní cyklistov cez železný most cez rieku Belá medzi Pribylinou a Liptovskou Kokavou. Práve tu došlo k veľkému pádu, ktorý nepostihol len popredných 30 cyklistov. Tí pokračovali s niekoľkominútovým náskokom pred zvyškom poľa do cieľa. Okrem straty niekoľkých jazdcov v páde sa Dukle Trenčín Trek nalepila smola „na kolesá” ešte v záverečnom úseku. Tesne pred cieľom odstúpil z poprednej pozície kvôli defektu Matej Jurčo (Dukla Trenčín Trek) hoci práve jemu pripravovali kolegovia dobrú pozíciu na špurt.

Výsledky 2. etapy    Videozostrih (TV Liptovský Hrádok)    Foto v cieli MB Photo, Branislav Hapčo

 

1. etapa: východoslovenská

HUMENNÉ. Daždivá 1. etapa z Košíc do Humenného priniesla zmeny. Prvá prišla do cieľa slovinsko-česká dvojica s dvojminútovým náskokom. Záverečný špurt zvládol lepšie Slovinec Mikelj (Sava).
Zo Slovákov prišiel v prvej skupine najlepšie Michael Kolář (Dukla Trenčín Trek) na 11. mieste.
V celkovom poradí sa drží v popredí Maroš Kováč na 5. mieste. Zajtra čakajú cyklistov Tatry.

Priebeh etapy:

V úvode sa odčlenila asi 30-členná skupina s Kováčom, ktorú však zhruba na 80 km pelotón dostihol. Tesne predtým sa z nej ešte stihla odpútať dvojica Mikelj (Sava) a Vakoč (Etixx – iHned). Tá získala až 5-minútový náskok okrem výbornej spolupráce aj vďaka nepriaznivému počasiu, kvôli ktorému pelotón stagnoval. Až na poslednom stúpaní (Pirnagov vrch 20 km pred cieľom) sa takpovediac začalo pretekať. Z pelotónu sa okresala menšia skupina, ktorá dokázala stiahnuť náskok vedúcej dvojice v cieli na 2 minúty.

Zdroj: OkoloSlovenska.com, Dukla Trenčín Trek Facebook

 

Prológ

KOŠICE. Úvodný prológ na takmer 2 km rozhodil pole pretekárov do priebežného poradia. Rýchlostným priemerom 56 km/h zvíťazil Dán Moller (Blue Water Cycling). Slovákov najviac potešil Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek) na treťom mieste. Jeho tímový kolega Matej Jurčo odštartoval etapové preteky na 38. mieste.

Výsledky prológu

Košice

Matej Jurčo na posledných 50 m košického prológu. Zdroj: okoloslovenska.com

 

O pretekoch

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Najdlhšia 203 km etapa privedie medzinárodný pelotón do Liptovského Hrádku z východu Slovenska – Stropkova. Trasa povedie cez Starú Ľubovňu a Vysoké Tatry. Nasledujúci deň cyklisti z Liptova vyštartujú smerom na Liptovský Mikuláš na Považie do Trenčína.

Zaujímavosťou nasledujúceho ročníka je, že dve hlavné metropoly Slovenska – Košice a Bratislava –  si hosťovanie rozdelili v rovnakom pomere.

Dátum Štart Cieľ
4. jún Košice Košice
4. jún Košice Humenné
5. jún Stropkov Liptovský Hrádok
6. jún Liptovský Hrádok Trenčín
7. jún Trenčín Bratislava
8. jún Bratislava Bratislava

Kompletné propozície

Predstavenie Dukla Trenčín Trek

Tím Dukla Trenčín Trek sa predstavil na Okolo Slovenska v zložení (zľava): Matej Jurčo, Maroš Kováč, Roman Broniš, Michael Kolář, Patrik Tybor a Erik Baška. Zdroj: okoloslovenska.com

 

Fotili ste? Tu Vám fotky alebo odkaz na album radi zverejníme.


Súvisiace články: Sledujte aj oficiálnu stránku:

Okolo Slovenska 2014 >

Okolo Slovenska 2012 >

Okolo Slovenska  >

 

—————

Späť


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755


Anketa

Posledná etapa mimo bratislavský región kvôli povodniam

Bola by super (13)
87%

Už stačilo (2)
13%

Celkový počet hlasov: 15


Komentovať

Zvoľte súborSúrne treba opraviť výtlky z Dovalova do L.Hradku, inac super!

Branislav, 30.5.2013